Discussion of Question with ID = 004 under Deductive-Reasoning

This is the discussion forum for this question. If you find any mistakes in the solution, or if you have a better solution, then this is the right place to discuss. A healthy discussion helps all of us, so you are requested to be polite and soft, even if you disagree with the views of others. The question and its current solution has also been given on this page.

Advertisement

Question

  1. Three pens cost the same as two scales.
  2. Four scales cost the same as one box.
  3. Pens are more expensive than boxes.

If the first two statements are true, the third statement is.

A

true.

B

false.

C

uncertain.

D

none.

Soln.
Ans: b

Boxes are the most expensive item.

3P = 2S, 4S = B, so B is also = 2 x 3P = 6P.


Comments and Discussion